KUSTOVNICE ČÍNSKÁ (GOJI) - záruka dlouhověkosti
Kustovnice čínská patří mezi klenoty tradiční čínské medicíny. Příznivě harmonizuje činnost jater a ledvin; zprůchodňuje a uvolňuje energetické blokády v jaterních a ledvinových meridiánech.
Výrazně posiluje obranyschopnost a imunitu organismu. Zlepšuje krvetvorbu a má vliv na snižování krevního tlaku. Zvlhčuje plíce, čímž působí proti astmatu a některým druhům alergií. Je vhodná při nadměrném užívání alkoholu. Podporuje sexuální funkce. Může omezit rozšiřování lupénky a dalších kožních onemocnění. Posiluje zrak, uklidňuje podrážděné oči a zlepšuje ostrost vidění.
Kustovnice čínská, známá také jako goji [godži] nebo pod latinským názvem lycium chinese se používá v celé Číně staletí jako omlazující ovoce. Vzhledem se nápadně podobá šípku, sušená pak vypadá jako větší červené borůvky.Chuť plodů je však sladší než šípek a bez kyselého dozvuku. V tradiční čínské medicíně i mezi obyčejnými Čínany je považován za naprosto nepostradatelný potravinový doplněk. Je znám svou mnohostrannou prospěšností na lidský organizmus, a to jak v mladém, tak i pokročilém věku, přičemž nejsou známy žádné negativní vedlejší účinky.
Kustovnice čínská obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, například velké množství betakarotenu, vitamín C, B1 a B2, aktivní polysacharidy, důležité aminokyseliny včetně esenciálních aminokyselin a mnoho důležitých stopových prvků (např. zinek, selen, železo, vápník atd.).
Kustovnici čínskou můžete zobat přímo jako sušené ovoce. Dalším způsobem konzumace je tradiční čaj. Jak na to? Jednoduše plody zalijeme horkou vodou a necháme 20 minut louhovat, poté slijeme; vylouhované plody jsou velmi chutné a lze je rovněž konzumovat.
Do polévkových vývarů, do rýže, na saláty, ale i do koláčů, zákusků apod. - záleží jen na vlastní fantazii.
Ideální a zdraví prospěšná denní konzumace kustovnice čínské je 10 až 20g.
Jak kustovnici pěstovat
Kustovnice pochází z Asie a v našich podmínkách je plně mrazuvzdorná. Patří mezi lilkovité rostliny, květy jsou oboupohlavní, je tedy samosprašná. Kustovnice je na pěstování je nenáročná, přesto jí vyhovuje teplejší, slunná poloha a kvalitní, humózní půda s dostatkem vláhy.
Kustovnice čínská je to poměrně vzrůstný, opadavý, trnitý keř, který dorůstá 1-2,5 m,tvoří dlouhé převislé větve, zabírá tedy i dost místa do šířky, proto se doporučuje při pěstování kvůli plodům keř řezat tak, aby vytvořil jakoby vyholený kmínek a korunu.
Keř kvete od června do října drobnými fialovými kvítky,plody jsou 1-2 cm dlouhé, jasně oranžovo-červené bobule na dlouhých stopkách objevují se 2-3 rokem po výsadbě.
Pokud nepěstujeme rostlinu kvůli plodům, dá se použít i na zakrytí nevzhledných a neúrodných míst a prudkých svahů
Recepty z kustovnice
Čerstvá a sušená kustovnice
Čerstvou i sušenou kustovnici je možno jíst i samotnou, stejně jako v kombinaci s ořechy a jiným sušeným ovocem ve formě griliáše.
Dochucování čajů
Kustovnice se přidává také do čajů. Plody se nechají vyluhovat cca 15 minut. I takto použité plody lze následně konzumovat.
Osvěžující odvar
Klasický způsob přípravy je vařit asi jednu lžíci kustovnice (cca 9-10 g) ve 1/4 litru vody 5-10 minut a vývar i s bobulemi vypít a sníst.
Lihový výluh nesmrtelnosti
80 g plodů se vloží do 1 litru 40% lihu a nechá se 2 měsíce vyluhovat. Po této době lze přidat trochu medu a užívat 3 lžíce i s plody 2x denně nalačno.
zdroj: www.kustovnice.cz