Jdi na obsah Jdi na menu
 


CIBULE a ČESNEK - základ pevného zdraví

3. 3. 2010

Cibule tvoří základ mnoha jídel a česnek je snad nejběžnější ochucovadlo mnoha slaných jídel. Tyto dvě cibuloviny tak máme doma prakticky neustále a to ani netušíme, co vše se v nich skrývá. Nejen že jsou neuvěřitelně zdravé, uplatní se také jako spolehlivé domácí léky. Jejich využití je velice široké a léčivé vlastnosti nedocenitelné.

Cibule

Cibule se v kuchyni používá odedávna a lze říci, že bychom se bez ní při vaření neobešli. Tvoří základ mnoha českých pokrmů a je zpracovávána na tisíce způsobů. Nalezneme ji v salátech i omáčkách, za syrova má výraznější chuť, kterou tepelným upravováním ztrácí a naopak postupně sládne. Z cibule se připravuje mnoho chutných a především zdravých pokrmů.

Cibule je bohatá na antioxidanty, čímž brání naše buňky před stárnutím a je tak skvělým prostředkem, jak si co nejdéle uchovat mládí. Obsahuje vitamíny skupiny B a dále velice prospěšné stopové prvky, především tedy selen a síru. Díky těmto látkám pomáhá zvyšovat obranyschopnost našeho organismu a tím nás chrání před mnohými onemocněními. Dále také čistí játra a působí protizánětlivě. Cibule je důležitá ke správnému růstu nehtů a vlasů a také proto, abychom měli pěknou pevnou pokožku. Působí v boji s celulitidou, upravuje tlak krve a brání jejímu srážení se. Díky látce
quercetin působí také protirakovinně.

 

Cibule i česnek, základ chutných a zdravých pokrmů, autor: saebaryo

Cibule i česnek, základ chutných a zdravých pokrmů, autor: saebaryo

Česnek

Česnek má s cibulí mnoho společného, mimo jiné je to prakticky její příbuzný. Česnek má výraznější chuť a aroma a používá se především k ochucení pokrmů. Za syrova je pálivý, vařením či pečením získává jemnější chuť. Používá se tepelně upravovaný i syrový například do salátů.

 

Česnek působí jako dezinfekční prostředek a chrání před nejrůznějšími virovými infekcemi. Prospívá srdci a na náš organismus má velmi blahý vliv. Pomáhá odstraňovat cholesterol, jehož vysoká hladina trápí velkou část obyvatelstva. Česnek mimo jiné čistí játra a pomáhá při zánětech. Přispívá ke zdravější kůži, vlasům a nehtům a to díky obsahu síry. Obsahuje vitamín C a B6 a dále také vápník. Česnek pomáhá odstranit celulitidu a působí také jako prostředek ke zvýšení obranyschopnosti našeho organismu.

Česnek se doporučuje konzumovat při nejrůznějších onemocněních a obtížích. Asi nejčastěji si jej rozetřeme na topinku v případě bolesti v krku.zdroj: www.zdrave.cz